اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجربه مصرف مسکالین از نگاه هاکسلی

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
  • Filter
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

میگم عجب تریپی کرده این آقای هاکسلی

برداشت های قابل تاملی داشته
    آزمودم عقل دورانديش را
    بعد ازين ديوانه سازم خويش را

Comment

سلام بسیار عالی بود مرسی

Comment

صفحه 44-46

کسی یک گرامافون آورد و صفحه ای گذاشت. من با لذت گوش کردم ، اما هیچ چیز قابل مقایسه ای با مکاشفات مربوط به گل ها یا فلانل تجربه نکردم. آیا یک موسیقی دان با نبوغ طبیعی ، مکاشفاتی را که برای من منحصرا بصری بود ، می توانست بشنود؟ انجام این تجربه جالب خواهد بود. در ضمن ، اگر چه تغییر نیافته ، با وجود ابقای کیفیت و شدت عادی خود ، موسیقی سهم زیادی در درک من داشت از چیزی که به من گذشت و از مشکلات گسترده تر که آن اتفاقات از آن ها حادث شده بود.

موسیقی ابزاری ، به طرز غریبی و به حد کافی مرا در سردردها رها می کرد. کنسرت پیانوی موتسارت با تصنیف عاشقانه ای از گزوالدو جایگزین شد. من پیشاپیش گفتم : این صداها نوعی پل به سوی دنیای انسان است. حتی در حال خواندن تکان دهنده ترین نیم پرده بالا رونده ی تصنیف پرنس دیوانه ، این پل به قوت خود باقی ماند. از میان عبارات متغیر تصنیف های عاشقانه ، موسیقی پیام ود را ادامه می دهد و در حالی که این پیام از یک مجراست ، اما هیچ وقت به یک صورت تکرار نمی شود. هر قطعه ای آفرینشی مجزاست. اتفاقی که فقط یک بار می افتد. در گزوالدو ، آن ویژگی خارق العاده خارج از ملودرام وبستری ، ان فروریختگی روانشناسانه ، گرایشی ذاتی در کیفیتی متضاد با موسیقی وابسته به آهنگ ضد اغراق و به غایت حدود رانده شده است. نتیجه ی کار طوری به گوش می رسید که گویی شوئنبرگ آن را نوشته بود.

همچنان که به این محصول عجیب جنون اصلاح دو جانبه که در شکل هنری اواخر قرون وسطا کار کرده بود ، گوش می کردم ، احساس ناگزیری داشتم که بگویم : در عین حال اصلا مهم نیست که او در ذرات همه است. کل به هم خورد ، اما هر تکه جداگانه در نظم است و حاکی از نظم بالاتری است. نظم بالاتر حتی در فروریختگی و تجزیه نیز غالب می شود. تمامیت حتی در تکه های شکسته نیز حضور دارد. شاید از یک کار کاملا مربوط هم حضور آشکارتری داشته باشد. حداقل شما به حس غلطی از امنیت یا چیزی از انسان و نظم صرف خواب نمی شوید. شما باید به ادراک آنی خود از نظم نهایی تکیه کنید. پس در حالتی ، فروریختگی نیز امتیازات خود را دارد. اما البته خطرناک است ، خیلی خطرناک است. فکرش را بکنید ، اگر نتوانید برگردید ، اگر نتوانید از بی نظمی برگردید. . .

Comment

به به بسیار لذت بردیم درود بر شما

Comment

Working...
          X