اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کارلوس کاستاندا

Collapse
X
  • Filter
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نوشته اصلی توسط sani نمایش پست ها
    با سلام خدمت اعضای محترم.راستش این بحث که آیا داستانهای کاستاندا واقعی هست یا نه به نظرم اساسا ایراد داره البته با عرض معذرت ،یه سوال؟ آیا داستانهای مولانا در مثنوی واقعی هستند؟ البته اصلا قصد قیاس مولانا و کاستاندا رو ندارم به هیچ طریقی،ولی خب مثنوی مولانا یک رفرنس و منبع خاص و فوق العاده برای عرفان ایرانی - اسلامی هست و کتابهای کاستاندا ی یک رفرنس برای عرفان سرخ پوستی،و ناگفته پیداست که وقتی صحبت از عرفان می کنیم با مستندات دقیق و ... سر و کار نداریم بلکه مفاهیم یا کیفیتی که ازش صحبت میشه در واقع برای بیان حقیقتی هست که امکان بررسی منطقی یا محاسباتی نداره،مثلا داستان خضر و موسی یا پادشاه و کنیزک و ...... به نظرتون کاملا مستند و واقعی میان؟ یا ماجرای منطق الطیر عطار واقعا اتفاق افتاده؟ سیمرغ هست آیا؟ پس ملاحضه می فرمایید که ما در قضیه عرفان با چه معرفتی سر وکار داریم و اساسا این دانشی از جنس علم پزشکی و فیزیک و یا حتی فلسفه نیست پس وقتی قصد شناخت یک نظام معرفتی خاص رو داریم باید واژه نامه و فرهنگ خاص اون نظام مورد بحث رو ،مدنظر قرار بدیم و خودمون رو درون اون نظام شناختی ببریم نه اینکه از نظام شناختی خودمون یا به زبان بهتر از منظر خودمون بخواهیم بهش نگاه کنیم بلکه باید تغییر منظر بدیم ، وقتی می خواهیم عرفان ایرانی اسلامی رو بشناسیم با مفاهیمی مثل : عقل،دل،جان،جان جانان و .... مواجه میشیم که در معنی و مفهوم هر کدام میشه یک کتاب گفت ،به نظرم یکی از زیباییهای کتاب های کاستاندا وارد کردن خواننده به یک نظام معرفتی خاص و متفاوت هست که از دید خیلی از ادم های دنیا مغفول مونده ،معرفتی برای مردمانی که اون ور دنیا زندگی میکردند و بر خلاف باور عموم ، مردمان وحشی و بی تمدنی نبودند بلکه تنها متفاوت بودند و اونها هم از چشمه ی حقیقت جرعه ای نوشیدند و کاستاندا به زیبایی از دنیای اونها حرف زده و تفاوتش با دیگران این هست که از منظر خودش به اونها نگاه نکرده بلکه تغییر منظر داده ....
    دقیقا توی خیلی از جاهای کتاب ها هم دون خوان به کارلوس کاستاندا گوشزد میکنه که نباید به این مسائل با حواس عادی و فلسفه عادی نگاه کنی. به نظر من اگه میشد اثبات کرد که این داشتان ها واقعی هستن اونوقت بود که باید به واقعی بودنشون شک کرد
    I embrace my desire to
    feel the rhythm, to feel connected
    enough to step aside and weep like a widow
    to feel inspired, to fathom the power,
    to witness the beauty, to bathe in the fountain,
    to swing on the spiral
    of our divinity and still be a human

Comment

با سلام خدمت اعضای محترم.راستش این بحث که آیا داستانهای کاستاندا واقعی هست یا نه به نظرم اساسا ایراد داره البته با عرض معذرت ،یه سوال؟ آیا داستانهای مولانا در مثنوی واقعی هستند؟ البته اصلا قصد قیاس مولانا و کاستاندا رو ندارم به هیچ طریقی،ولی خب مثنوی مولانا یک رفرنس و منبع خاص و فوق العاده برای عرفان ایرانی - اسلامی هست و کتابهای کاستاندا ی یک رفرنس برای عرفان سرخ پوستی،و ناگفته پیداست که وقتی صحبت از عرفان می کنیم با مستندات دقیق و ... سر و کار نداریم بلکه مفاهیم یا کیفیتی که ازش صحبت میشه در واقع برای بیان حقیقتی هست که امکان بررسی منطقی یا محاسباتی نداره،مثلا داستان خضر و موسی یا پادشاه و کنیزک و ...... به نظرتون کاملا مستند و واقعی میان؟ یا ماجرای منطق الطیر عطار واقعا اتفاق افتاده؟ سیمرغ هست آیا؟ پس ملاحضه می فرمایید که ما در قضیه عرفان با چه معرفتی سر وکار داریم و اساسا این دانشی از جنس علم پزشکی و فیزیک و یا حتی فلسفه نیست پس وقتی قصد شناخت یک نظام معرفتی خاص رو داریم باید واژه نامه و فرهنگ خاص اون نظام مورد بحث رو ،مدنظر قرار بدیم و خودمون رو درون اون نظام شناختی ببریم نه اینکه از نظام شناختی خودمون یا به زبان بهتر از منظر خودمون بخواهیم بهش نگاه کنیم بلکه باید تغییر منظر بدیم ، وقتی می خواهیم عرفان ایرانی اسلامی رو بشناسیم با مفاهیمی مثل : عقل،دل،جان،جان جانان و .... مواجه میشیم که در معنی و مفهوم هر کدام میشه یک کتاب گفت ،به نظرم یکی از زیباییهای کتاب های کاستاندا وارد کردن خواننده به یک نظام معرفتی خاص و متفاوت هست که از دید خیلی از ادم های دنیا مغفول مونده ،معرفتی برای مردمانی که اون ور دنیا زندگی میکردند و بر خلاف باور عموم ، مردمان وحشی و بی تمدنی نبودند بلکه تنها متفاوت بودند و اونها هم از چشمه ی حقیقت جرعه ای نوشیدند و کاستاندا به زیبایی از دنیای اونها حرف زده و تفاوتش با دیگران این هست که از منظر خودش به اونها نگاه نکرده بلکه تغییر منظر داده ....
      شاید خیلی از چیزهایی که در کتاب های کاستاندا مطرح میشن زیبا و حتی کاربردی در سطح زندگی باشن ولی فراموش نکنیم که کاستاندا این آموزه های رو به عنوان معرف یاکی معرفی کرد و این داستان ها ممکنه افرادی که مشتاق هستن با آموزه های شمنیسم و آمریکای جنوبی، گیاهان روان گردان و جادو آشنا بشن رو تا حدودی گیج و گمراه بکنه.
      As Above , So Below

Comment

[QUOTE=WeAreOne;n12268] شاید خیلی از چیزهایی که در کتاب های کاستاندا مطرح میشن زیبا و حتی کاربردی در سطح زندگی باشن ولی فراموش نکنیم که کاستاندا این آموزه های رو به عنوان معرف یاکی معرفی کرد و این داستان ها ممکنه افرادی که مشتاق هستن با آموزه های شمنیسم و آمریکای جنوبی، گیاهان روان گردان و جادو آشنا بشن رو تا حدودی گیج و گمراه بکنه.[/QUOTE
        راستش این البته نظر من هست دوست عزیز ولی فکر نمیکنم کتاب های کاستاندا خود آموز استفاده از روان گردان یا جادو باشه ،اون مارو با یک نظام معرفتی دیگه آشنا میکنه به قول شما معرفت یاکی و طریقه ی مصرف روان گردان یا جادو و ..... روی ماجرا هستند ،به قول مولانا ما برون را ننگریم و قال را ما درون را بنگریم و حال را ،من فکر می کنم میشه ببینیم سعی در فهماندن یا گفتن چه چیزی داره ؟حالا حتی با داستان و قصه ،حداقل برای من اینطور بوده ، نگاهم در مورد واقعیت رو تحت تاثیر قرار داده و انگار مثل یک تلنگر می مونه که میگه : شاید واقعیت این چیزی نباشه که می بینیم و همین موفقیت بزرگی برای یک اثر هست ، حالا اینکه اسم مکان ها یا اسم چند ماده روان گردان رو اشتباه بگه به عمد یا به سهو یا اینکه با منطق ما همخونی نداشته باشه ماجراهاش فکر می کنم دلیل داره چون خودش بارها و در کتاب های مختلفش هم میگه که من خودم هم به لحاظ منطقی گیج و آشفته میشم و این برای این هست که که ادراکی که ازش حرف میزنه زبانش زبان منطق و عقل سلیم نیست و تماما سعیش بر این هست که دید دیگه ای رو بده که اولا قبول کنیم اصلا نگاه دیگری وجود داره و ثانیا اگر بله اون چی هست ؟، گیجی و سرگردانی که دوست عزیز یکی از مراحل مهم طریقت هست در عرفان ایرانی بهش می گیم وادی حیرانی .........حالا یک عده هم هیچ جوره نمی تونن تغییر منظر بدن و بله از دید اون عده واقعا هم غیر منطقی و غیر عقلانی هست و خودش هم مدعی منطق و عقلانیت نیست بنده خدا .... و جای جای کتابهاش از گیجی و حیرانی عقل و منطقش یاد می کنه

Comment

Working...
        X